Circuit, ICT, Test Systems

ICT, FCT Karşılaştırması #2

Öncelikle ICT ve FTC kavramlarını açıklamak gerekirse;

 • ICT: In-Circuit Component Tester/Devre Üzerinde Komponent Test Sistemi dizgi sonrasında elektronik kartlar üzerindeki malzemelerin değerini ölçen, çalışırlığın, lehimlenmenin ve PCB yollarının elektriksel testini yapar.
 • FCT: Function Test/Fonksiyon Testi elektronik kartın üretiminden sonra kart üzerindeki çeşitli fonksiyon bloklarını test eder.

Fonksiyon testi bir PCB’yi güvenli bir şekilde test edebilmek için yeterli değildir. Bu yazıda fonksiyon testine neden güvenilmeyeceğine dair bilgiler paylaşılmıştır. PCB testi için en doğru sonucu ICT ile alabilirsiniz. Böylece üretim sürecinizi en yüksek doğrulukta garanti edebilirsiniz.

ICT’NIN AVANTAJLARI

 • ICT yöntemi ile kartın neredeyse tamamındaki malzemeler test edilir.
 • Arıza tespit/teşhis imkanı oldukça yüksektir.
 • Test elektriksel olarak yapıldığı için güvenilirliği yüksektir.
 • Diğer yöntemlere göre hız ciddi oranlarda yüksektir.

ICT YAPILMAZSA

ICT testi yapılmazsa karşılaşılabilecek birkaç kötü durum aşağıda sıralanmıştır.

 1. DOĞRULTUCU DEVRELERDEKI DIYOTLARDAN BIRININ OLMAMASI GÖZDEN KAÇABILIR;

  • Körü diyotlardaki 4 diyotun da test edilmesi önemlidir. Bu diyotlardan biri bozulursa sistem FCT sırasında çalışabilir ancak uzun vadede sahadan geri dönüşler olabilir. Bunun farklı sebepleri olabileceği gibi ilk neden girişteki diyotların biri kullanılmayında tüm yüküm 2 diyota kalmasıdır. Çünkü bir diyotun çalışmaması eşi olan diyotun da çalışmasını engeller.
 2. Lehimsiz veya unutulan zener diyot;
  • Zener diyotlar bir çok topolojide koruma elemanı olarak kullanılır. Bunların içerisinde güç kısmı gibi önemli yerler vardır. Zener diyot bir sebeple takılmazsa gerilim seviyeleri kontrol edilemeyebilir. Bunun sonucunda devre topolojisine göre devrenin tamamı veya bir kısmı zarar görebilir. Örneğin devrenizi beslediğiniz hat ile ilgili unutulan bir zener FCT başladığı anda devredeki elemanları yapmanıza neden olur. Bunun haricinde bir şekilde FCT’den geçen ürünler sahada arızaya neden olabilir. Zener diyotlar koruma elemanları olduğu için kritik önem taşırlar.
 3. Lehimsiz veya unutulan kapasitör;
  • Devre üzerinde lehimsiz veya unutulan bir kapasitör olması kısa veya uzun vadede bir çok soruna yol açabilir. Bunun yanında kapasitör değerinde değişiklikler de ciddi sorunlara yol açabilir.
   SMPS devrelerindeki kapasitörler ana elemanlardandır. Anahtarlama sonrası gerilimi üzerinde biriktiren genellikle yüksek değerli kapasitörlerin olmaması devrenin tamamının bozulmasına neden olabilir. Çünkü bu kapasitenin olmaması çıkış geriliminin yüksek değerlere çıkmasına neden olur. Aynı zamanda bu kapasitenin olması gerekenden düşük veya ters takılmış olma durumu da devrenin çalışmasını etkiler ve sıkıntılara yol açabilir. Devrenizin güvenilirliğini arttırmak için bu elemanların ölçülmesi çok önemlidir. Yanlış değerli veya lehimsiz bir kapasitörün FCT testinde yol açacağı sonuç kartın tamamen bozulması olur. Değer farklılığından FCT’yi geçen bir kart ise sahada yeterince güven vermez.
 4. Transformatör, Röle sargısı, Filtreler;
  • Sargılar ile ilgili içsel hatalar FCT testinde kendini göstermeyebilir. Örneğin 24V luk bir röle yerine 12V luk bir röle takılırsa bunun tespiti için FCT yetersizdir ancak uzun vadede kesinlikle sıkıntıya neden olur. Böyle bir hatanın sonucu tüm ürünleri toplatmak olur. Aynı durum bir trafo sargısında karşılaşılabilir. Örneğin trafo olması gerekenden ince bir telle sarılmışsa FCT’yi geçip sahada sıkıntı çıkarabilir. Bunlar ICT sistemi ile tespit edilir ve başka bir şeye zarar vermeden önlem alınır.

ICT testi FCT ye göre kat kat hızlıdır. Örnek olarak bir SMPS devresini ele alırsak gücü verip kapasitörlerin dolması, bu kaynaktan güç çekmeye başlaması ve sistemin çalışarak devre üzerindeki işlemlerin yapılması… Bunlar devrenin yapısına göre farklılıklar gösterebilir ve uzun süreler alabilir. ICT testinde ise komponentler milisaniyeler mertebesinde test edilir.

Sorularınız için yorum kısmını veya info@kiesrd.com‘u kullanabilirsiniz
2 thoughts on “ICT, FCT Karşılaştırması #2”

 1. Thanks on your marvelous posting! I really enjoyed reading it, you might be a great author.I will be sure to bookmark your blog and
  definitely will come back later on. I want to encourage you continue your great posts, have a nice morning!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir